داوران فوتبال ایران

آخرین اخبار داوری و اخرین ابلاغ های داوران در لیگ برتر ،یک،دو،سه

حسین عسگری' گفت در لیگ یازدهم داوران جوان بسیار خوبی حضور دارند که می خواهیم از وجود آنها استفاده کنیم اما تیم ها با اعتراضات بی مورد خود روحیه آنها را خراب می کنند . 
وی درمورد داوری دیدار نفت و راه آهن گفت: واقعا دلیل اعتراضات بی مورد علی دایی را نمی دانم ، در این دیدار محمد ملکی که اهل کرج است داوری بسیار خوبی داشت و تمام تصمیمات او درست بود. 
عسگری اظهار داشت: پول فراوانی وارد فوتبال ما شده و بایستی کادر فنی تیم ها بهانه ای داشته باشند تا نتایج ضعیف خود را توجیه کنند تا بتوانند همچنان صندلی سرمربیگری را حفظ کنند. 
وی در خصوص دیدار پرسپولیس و مس سرچشمه نیز گفت: کارت قرمز علی کریمی درست بود ، در سه هفته گذشته تیم پرسپولیس اعتراضی به داوری نداشت اما نمی دانم چرا در این بازی به داوری که مشکلی نداشت اعتراض کردند. 
عسگری ادامه داد: اشتباهات داوری در تمام دنیا وجود دارد اما بایستی بدانیم چگونه با آن برخورد کنیم ، برخورد علی دایی در کنفرانس خبری در خصوص داوری به هیچ عنوان زیبنده نبود، نباید به راحتی یک داور جوان که از بهترین های لیگ یک بوده را این گونه زیر سووال برد. 
وی با بیان این که ناظر داوری دیدار راه‌آهن و نفت تهران تصمیم‌های داور بازی را کاملا تایید کرده است از کسانی که به عملکرد داور دیدار خرده گرفته‌اند انتقاد کرد. 

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/٢٩ساعت ٩:٥٢ ‎ق.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

باشگاه راه‌آهن یک فیلم از اشتباهات داوری در مسابقه نفت – راه‌آهن تهیه کرده است.

 راه‌آهنی‌ها یک فیلم تهیه کرده‌اند تا در اختیار سازمان لیگ قرار بدهند و از داور مسابقه‌ای که مقابل نفت برگزار کرده‌اند شکایت کنند. در این فیلم تمام اشتباهات داوری مسابقه راه‌آهن - نفت به تصویر کشیده شده است. طبق ادعای مسئولان باشگاه راه‌آهن، داور در این مسابقه 18 قضاوت نادرست داشته که علیه تیم علی دایی بوده.
به گفته مسئولان باشگاه راه‌آهن، گل اول نفت در شرایطی زده شده که بازیکن نفت خطا کرده اما داور خطای بازیکن راه‌آهن را گرفته و نفتی‌ها روی همان توپ به گل رسیده‌اند. راه‌آهنی‌ها همچنین مدعی هستند گل دوم نفت تهران در شرایطی به ثمر رسیده که ابتدا کمک‌داور پرچم خود را بالا برده و بازیکنان راه‌آهن دیگر بازیکن حریف را تعقیب نکرده‌اند، اما بعد از چند لحظه، کمک داور پرچم خود را پایین می‌آورد و بازیکن نفت تهران با ادامه دادن حرکت خود، دروازه راه‌آهن را باز می‌کند.
علی دایی سرمربی راه‌آهن هم در اعتراض به داور مسابقه تیمش با نفت تهران که اولین تجربه سوت زدن در لیگ برتر را پشت سر می‌گذاشته، گفته که در تمام طول زندگی فوتبالی‌اش چنین قضاوت ضعیفی ندیده است. همچنین علی خسروی کارشناس داوری فوتبال هم با حضور در اتاق آنالیز داوری خبرورزشی تایید کرده که داور بازی نفت - راه‌آهن اشتباهات زیادی داشته.

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/٢٩ساعت ٩:٤٤ ‎ق.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

دکتر شیرازی رییس هیات فوتبال تهران بهمراه علیرضا یزدانی مسئول کمیته نضارت داوری هیئت و دانیال فدایی به عیادت محمد صالحی رفته و در جریان وضعیت درمان این پیشکسوت فوتبال قرار گرفت و برای وی آرزوی بهبودی کامل کرد.

گفتنی است، 'محمد صالحی' داور بین المللی و یکی از مفاخر داوری فوتبال کشورمان و آسیا در دهه 50 که از خرداد ماه سال جاری دچار ضایعه مغزی شده بود، وی یک روز قبل از ماه مبارک رمضان مورد عمل جراحی قرار گرفت و در حال حاضر دوران نقاهت را در منزل می گذراند.

لازم به ذکر است، صالحی که دبیر بانشسته آموزش و پرورش میباشد به مدت چهل سال در میادین داخلی و خارج از کشور در کسوت داوری سوت زده است و مدتی هم رییس کمیته داوران فدراسیون فوتبال بود و شش بار «شهرآورد سرخابی های تهران» را قضاوت کرد.

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/٢٩ساعت ٩:٤٠ ‎ق.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

حسین عسگری قضاوت داور دیدار تیم‌های فوتبال داماش گیلان و تراکتورسازی تبریز را که در چارچوب هفته چهارم لیگ برتر برگزار شد، مطلوب ارزیابی کرد و گفت: داور هیچ اشتباه تاثیرگذاری در بازی نداشت.

وی در ادامه با بیان این که دیدار داماش و تراکتورسازی، بازی خوبی بود که صحنه‌های فوتبالی زیادی داشت، اما یک نکته منفی بزرگ داشت، اظهار کرد: متاسفانه جو ورزشگاه خوب نبود که البته گزارش اتفاقات بازی را حتما داور و ناظر فدراسیون گزارش کرده‌اند و با خاطیان برخورد خواهد شد.

رییس دپارتمان داوری فوتبال افزود: تماشاگران گیلانی پیش از شروع بازی اقدام به دادن شعار و حرف‌های رکیک علیه تیم تراکتورسازی کردند و پس از آن که نتیجه‌ بازی به ضررشان تغییر کرد، شعارهای توهین آمیزشان را متوجه داور مسابقه نیز کردند که واقعا باعث تاسف است.

عسگری که خود در ورزشگاه عضدی رشت از نزدیک شاهد دیدار داماش و تراکتورسازی بود، خاطر نشان کرد: تیم‌ها همان طور که از حضور هواداران برای تضعیف روحیه حریف و ایجاد انگیزه در بازیکنان خودی سود می‌برند باید با سازماندهی فرهنگی آن‌ها، جو ورزشگاه‌ها را نیز بهبود بخشند. باشگاه‌ها باید به جای شعار دادن، توجه بیشتری به کارهای فرهنگی داشته باشند. ما همه مسلمان هستیم و اکنون نیز ماه مبارک رمضان است و این گونه رفتارها در ورزشگاه‌های ما باعث تاسف شدید است.

وی در ادامه از تماس تلفنی ناظران داوری دو دیدار استقلال و فجر و صبای قم با سایپا در نیمه شب چهارشنبه با وی خبر داد و تصریح کرد: ناظران این دو بازی در گزارش خود حرفی از اشتباه تاثیرگذار داوری نزدند که نشان می‌دهد قضاوت این دو دیدار مطلوب بوده است.

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/٢٩ساعت ٩:۳٦ ‎ق.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

 

کمیته داوران فدراسیون فوتبال به دنبال اعتراض باشگاه پرسپولیس به قضاوت دیدارهای اخیر تیم فوتبال این باشگاه، توضیحاتی را ارائه کرد.

 حسین عسگری نایب رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال در خصوص اعتراض باشگاه پرسپولیس مطالبی را در جهت پاسخگویی اعلام کرد.

1- طبق نظر کارشناسی کمیته داوران که متشکل از داوران با سابقه کشور همچون آقایان غیاثی، اصفهانیان، صفیری و سلیمانی می باشد اخراج آقای علی کریمی در بازی مس سرچشمه و نگرفتن پنالتی در مصاف با شاهین بوشهر تصمیمی صحیح از سوی داور بازی بوده است و همانگونه که روز بعد از بازی پرسپولیس و مس سرچشمه اعلام کردم آقای کریمی یکی از بازیکنان موثر، باشخصیت و حرفه ای فوتبال کشور می باشد ولی همگان آگاهند که از نظر قانون اگر از بازیکنی تخلفی صورت گیرد همه از نظر قانون یکسان هستند و آقای کریمی با دیدگاه حرفه ای به تصمیم داور احترام گذاشته و هیچ گونه حرکت غیرورزشی را مرتکب نگردیده است و از همین جا مراتب تشکر خود را از وی اعلام می دارم.
 
2- کمیته داوران ضمن هماهنگی و همکاری بسیار خوب و مناسب با سازمان لیگ برتر و سازمان لیگ آزادگان و سازمان لیگ فوتسال به اطلاع می‌رساند این کمیته مستقل بوده و تحت نظارت سازمان لیگ برتر اداره نمی شود. وظیفه سازمان لیگ برنامه ریزی برای انجام مسابقات می باشد و مسئولیت داوری فوتبال کشور برعهده کمیته داوران می باشد.
 
3- ارکان برگزاری مسابقات زحمات زیادی را متحمل می شوند که قابل تحسین است ولی بحث داوری مسابقات موضوعی است که قابل پیش بینی و جلوگیری نیست و به هرجهت کمیته داوری تمام سعی و تلاش خود را به کار انداخته که ضمن پاسخگویی لازم و صحیح به اعتراضات داوری، درصورتیکه داوری اشتباهات تاثیر گذار و مکرر داشته باشد و این مطلب به تایید بخش نظارت و بازرسی کمیته داوران رسیده باشد  محرومیت جدی و قاطعی را در نظر خواهد گرفت.
 
بدیهی است هرگونه اعتراض به داوری می بایست طبق آیین نامه باید توسط هیئت فوتبال آن استان و به وسیله فرمهای مشخصی به کمیته داوران منعکس شود و در اسرع وقت رسیدگی لازم انجام خواهد شد.
 
4- امید است همگان سعی نمایند شعار فیفا  را که همان بازی جوانمردانه است در همه ابعاد فوتبالی  رعایت کنند. بازیکن در داخل زمین و مسئولین و کادر فنی و اداری و اجرایی قبل و بعد از مسابقه رفتار جوانمردانه را رعایت کنند.
 
علی کریمی در دیدار هفته چهارم رقابتهای لیگ برتر در دیدار پرسپولیس برابر مس سرچشمه به دنبال تکل از پشت روی بازیکن تیم حریف با کارت قرمز مستقیم از بازی اخراج شد. این بازی با تساوی 2 بر 2 به پایان رسید.
نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/٢٩ساعت ٩:۳۳ ‎ق.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

هوشنگ نصیرزاده  گفت گل دوم تیم فوتبال استقلال تهران که توسط فرهاد مجیدی به ثمر رسید کاملا صحیح بود و داور در این صحنه بهترین تصمیم را اتخاذ کرد.
وی ادامه داد: زمان برخورد شانه های مجیدی با مدافع حریف به هیچ عنوان خطایی رخ نداد و این یکی از تصمیم های خوب هدایت الله ممبینی در طول این دیدار بود.
کارشناس داوری فوتبال ایران گفت: ممبینی در این دیدار بسیار خوب قضاوت کرد و امیدوارم او این روند را همچنان ادامه دهد.
وی تصریح کرد: تنها نکته شک بر انگیز این دیدار گل دوم استقلال بود که در این صحنه نیز ممبینی بهترین تصمیم را اتخاذ کرد.
وی اظهار داشت: اگر ناظر داوری این دیدار بودم از ۱۰ نمره نزدیک ۹ به ممبینی می دادم زیرا او شایسته کسب این نمره است.

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/٢٧ساعت ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

علی کریمی کاپیتان پرسپولیس در بازی با مس سرچشمه به دلیل خطایی که روی بازیکن حریف انجام داد از زمین مسابقه اخراج شد.

هوشنگ نصیرزاده کارشناس داوری در مورد اخراج کریمی می‌گوید: این یک تصمیم فوق‌العاده از سوی داور مسابقه بود و باید بگویم که اخراج کریمی یک اخراج بین‌المللی بود.
نصیرزاده تأکید می‌کند: در آن صحنه کریمی فقط قصد زدن پای بازیکن حریف را داشت و با کف پای خود آشیل پای بازیکن مس سرچشمه را نشانه گرفت. این یک خطای خطرناک بود که می‌تواند مدت‌ها یک فوتبالیست را از میادین فوتبال دور کند و داور به درستی در آن صحنه کارت قرمز خود را نشان داد.

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/٢٦ساعت ۱:۳٠ ‎ب.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

پیشکسوت داوری فوتبال با صحیح دانستن تصمیم داور دیدار تیم‌های مس سرچشمه و پرسپولیس در اخراج علی کریمی گفت: گل اول پرسپولیس باید بازبینی شود.

 علی خسروی  درباره داوری دیدار تیم‌های پرسپولیس و مس سرچشمه اظهار کرد: سرعت بازی بالا بود و برخی خطاها خیلی سریع اتفاق می‌افتاد، ضمن این که دوربین تلویزیون هم یا از صحنه‌ها جا می‌ماند یا تصاویر آهسته خطاها پخش نمی‌شد. بنابراین برخی صحنه‌های خطا باید دوباره بازبینی شود تا صحت و سقم تصمیم داور مشخص شود.

 وی در ادامه تصمیم داور در اخراج علی کریمی را درست عنوان و خاطر نشان کرد: علی کریمی با تکلی از پشت با استوک مچ پای حریف را نشانه گرفت و به دلیل استفاده از نیروی پیش از حد و با توجه به این که شانس استفاده از توپ را هم نداشت، جریمه‌اش یک کارت قرمز بود و هر کس به جای صالحی بود همین کار را می‌کرد.

 خسروی همچنین با بیان این که بازی در داخل محوطه جریمه حرکت مشکوکی نداشت، تصریح کرد: تمام برخوردهای داخل محوطه جریمه طبیعی بود، ولی خطاهای خارج از محوطه جریمه و در وسط زمین ممکن است در چند مورد داوری اشکال بوده باشند.

 داور اسبق بین‌الملل فوتبال ادامه داد: خطایی که داور در نیمه اول به سود پرسپولیس اعلام کرد که منجر به گل اول این تیم شد باید بازبینی شود، چون به عقیده من ممکن است آن صحنه خطا نبوده باشد.

وی درباره عملکرد کلی داور دیدار پرسپولیس و مس سرچشمه نیز گفت: صالحی در بین داورانایرانی از دوندگی بالایی برخوردار است و به اکثر صحنه‌های بازی نزدیک بود. در مجموع باید بگویم او یک بازی سخت را خیلی خوب قضاوت کرد و اشتباه تاثیرگذاری در عملکردش نداشت.

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/٢٦ساعت ۱:٠٧ ‎ب.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

حسین عسگری درباره بازیهای دیشب گفت: براساس تماس هایی که با ناظران داوری داشتم خوشبختانه در هر سه بازی دیشب صحنه خاصی وجود نداشت و قضاوت داورانخوب بود. اما درباره صحنه اخراج علی کریمی باید بگویم داور کاملا درست عمل کرد و این قضاوت او نقطه قوت بازی دیشب بود.

عسگری با اشاره به اینکه همه تکل از پشت هایی که با نیروی بیش از حد به نقاط حساس بدن مثل آشیل ، زانو و قوزک وارد شود کارت قرمز دارد، گفت: دیشب علی کریمی در زمانی که روی آشیل پای بازیکن مس تکل رفت از نیروی بیش از حد استفاده کرد و با کف پا این بازیکن مس سرچشمه را سرنگون کرد و صددرصد کارت قرمز داشت. البته خودش هم به صورت محترمانه ای به داور اعتراض کرد و در کل قبول کرد که حق اش اخراج بوده است. جای گیری داور هم خوب بود و به خوبی این صحنه را که سخت ترین صحنه بازی بود تشخیص داد.

نایب رئیس کمیته داوران در پایان گفت: پس از مصدومیت شدیدی که فان باستن بازیکن بزرگ هلند به خاطر تکل از پشت با آن مواجه شد و از دنیای فوتبال خداحافظی کرد ، کمیته داوران فیفا تصمیم گرفت که برای تکل از پشت هایی که با اعمال نیروی بیش از حد بر روی پای بازیکن انجام می شود کارت قرمز در نظر بگیرد. اتفاقا کار داور در بازی دیشب به خوبی آخرین متد فیفا را در مبحث تکل از پشت نشان داد. البته همه تکل از پشت ها کارت قرمز ندارد ، چرا که ممکن است بازیکنی که تکل می رود  به پای بازیکن حریف برخورد نکند و برای توپ تکل برود. ضمن اینکه برخی از تکل ها نیروی بیش از حد در آن نیست و با کارت زرد جریمه خواهد شد.

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/٢٦ساعت ۱:٠٥ ‎ب.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

اسامی داوران قضاوت کننده در رقابتهای لیگ برتر از هفته چهارم از سوی کمیته داوران اعلام شد.

سه شنبه ۲۵/۵/۹۰-ساعت ۲۲:۰۰-هفته چهارم

شاهین بوشهر-ملوان انزلی-شهید بهشتی-بوشهر

یداله جهانبازی-سعید زارع-محمدرضا غنو-قاسم واحدی-ناظر:حاتم بک پور

مس سرچشمه-پیروزی-شهید باهنر-کرمان۲۲:۳۰

احمد صالحی-حسن کامرانی فر-حسین سنجری-امیرحسین فتاحی-ناظر:ابراهیم میرزابیگی

نفت آبادان-مس کرمان-تختی-آبادان

شاهین حاج بابایی-مصطفی فراهانی-مهدی عالیقدر-سید مهدی سید علی-ناظر:محمد علی فروغی

چهارشنبه ۲۶/۵/۹۰-ساعت ۲۲:۰۰-هفته چهارم

داماش-تراکتورسازی-سردار جنگل-رشت

سعید مظفری زاده-رضا سخندان-الوندی-اشکان خورشیدی-ناظر:حسین عسکری

ذوب آهن-فولاد خوزستان-ذوب آهن-فولادشهر

علیرضا فغانی-بهرام حسین نقوی-حمید غمزه-رضا کرمانشاهی-ناظر:مسعود مرادی

صبای قم-سایپا-یادگار امام(ره)قم

جمشید دانش مهر-صادق نوری-آرمان اسعدی-جمشید محمدی-ناظر:غلامرضا بهروان

شهرداری تبریز-فولاد مبارکه-یادگار امام(ره)-تبریز

غلامرضا جباری-مجید ویشگاهی-محبت علی تبار-فرشید افشار-ناظر:بهرام مهرپیما

استقلال-مقاومت شهید سپاسی-ازادی-تهران۲۲:۳۰

هدایت ممبینی-محمدرضاابوالفضلی-محسن فریمانی-رسول رهبرفام-ناظر:حسین خوشخوان-(ابوطالب طاهریان)

نفت –راه آهن-دستگردی-تهران

محمد ملکی-حسین خانبان-حسین طالقانی-محمدرضا اکبریان-ناظر:مسعود عنایت

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/٢٤ساعت ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

باشگاه شاهین بوشهر امروز در نامه‌ای به کمیته داوران فدراسیون فوتبال به نحوه قضاوت دیدار با تراکتور سازی در هفته سوم لیگ برتر رسما اعتراض کرد.
دراین مسابقه شاهین بوشهر یک بر صفر بازنده شد و گل تراکتورسازی از روی نقطه پنالتی زده شد. رضا کرمانشاهی داور این بازی بود.

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/٢۳ساعت ٥:٠۱ ‎ب.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

پارسال همین موقع‌ها بود که به محسن قهرمانی خبر رسید مسعود عنایت او را برای لیست بین‌المللی انتخاب کرده است. این خبر به آن معنا بود که رقیب قهرمانی یعنی تورج حق‌وردی در رقابت با این داور شکست خورده است البته این شکست به منزله ناتوانی حق‌وردی نبود بلکه شرایط سنی حق‌وردی باعث شد تا عنایت، قهرمانی را که سابقه حضور در لیست بین‌المللی داشت انتخاب کند هرچند خوشحالی قهرمانی برای حضور مجدد در لیست بین‌المللی چندان طول نکشید. داوری که تا چند سال پیش به خاطر اضافه وزن و نداشتن آمادگی در تست از لیست بیرون آمده بود این بار به خاطر شرایط سنی با مشکل مواجه شده بود. AFC در یک اقدام کاملا ناگهانی اعلام کرد داوران بین‌المللی برای حضور در لیست الیت (نخبه) باید از شرایط سنی برخوردار باشند. این شرط AFC بیانگر این بود که محسن قهرمانی شانس کمی برای ورود به لیست الیت دارد. این کش و قوس‌ها ادامه داشت و کمیته داوران برای متقاعد کردن AFC تلاش خود را کرد اما اینطور که گفته می‌شود نامه‌ای که روز بازی استقلال - سپاهان به دست کمیته داوران رسید بیانگر آن بود که محسن قهرمانی دیگر شانسی برای حضور در لیست الیت ندارد و اگر اینطور شود حضور قهرمانی در لیست بین‌المللی هم چندان معنایی ندارد چراکه این داور باتجربه با این شرایط مجبور است به عنوان داور چهارم در بازی‌های آسیایی حضور پیدا کند! به همین خاطر به احتمال زیاد کمیته داوران محسن قهرمانی را از لیست بین‌المللی بیرون می‌کشد تا مقدمات حضور یک داور جوان که شرایط سنی‌اش به لیست الیت بخورد فراهم شود. در میان داوران لیگ، 2 داور «مهدی سیدعلی و محمدرضا اکبریان» مد نظر کمیته داوران هستند و از این پس زیر ذره‌بین عسگری قرار می‌گیرند. اگر سیدعلی یا اکبریان بتوانند نظر مساعد عسگری را جلب کنند به احتمال زیاد یکی از آنها جایگزین قهرمانی می‌شود در غیر این صورت کمیته داوران محسن قهرمانی را در لیست بین‌المللی نگه می‌دارد. باید دید طی فصل جاری اکبریان و سیدعلی می‌توانند نظر عسگری را جلب کنند؟ 

برای حفظ قهرمانی ، کمیته داوران چه کار می‌کند؟ 

بدون شک محسن قهرمانی یکی از داورانی است که به خاطر توانایی بالا در روزهای سخت به نوعی آچار فرانسه کمیته داوران بوده است. قهرمانی که دو سال پیش به خاطر اضافه وزن از لیست بین‌المللی بیرون آمد با پشتکار توانست حدود 40 کیلو وزن کم کند و با شکل و شمایل جدیدی به لیگ برتر برگردد. 

قهرمانی با این انگیزه وزنش را به شرایط ایده‌آل رساند که بتواند دوباره جایگاه خود را پس بگیرد اما حالا که با قانون جدید AFC دوباره شانس بین‌المللی خود را از دست می‌دهد آیا انگیزه‌ای برای نگه داشتن وزن ایده‌آل خود دارد یا اینکه دوباره قهرمانی را با همان شمایل قبل در لیگ می‌بینیم. 

در این شرایط که پیش آمده به نظر می‌رسد کمیته داوران برای حفظ یکی از داوران توانای لیگ نقش زیادی داشته باشد و این انگیزه از دست رفته را کمیته داوران می‌تواند دوباره به قهرمانی بازگرداند.

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/٢۳ساعت ٤:٥٩ ‎ب.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

جلسه روسای کمیته های داوران سراسر کشور گردهمایی مشترک روسای کمیته داوران هیات های فوتبال استانها با حضور مسئولان عسگری ، سلیمانی و یدی فدراسیون در ملارد کرج برگزار شد.

در این جلسه مشترک روسای کمیته داوران هیات های فوتبال استانها با حضور مسئولان فدراسیون از ساعت ۱۴:۳۰ امروز به منظور بحث و بررسی در خصوص سیاست های توسعه داوری  و تعیین خط و مشی داوری کشور برگزار می شود.این گردهمایی فوق در جاده ملارد کرج –سالن تربیت معلم حکیم فردوسی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه عسگری نایب رئیس کمیته داوران گفت:«کمیته داوران برنامه های ویژه ای برای استعدادیابی دارد.در حال حاضر ما در گام اول هستیم و این کار دو سه سال زمان می برد.»

در ادامه جلسه عسگری گفت:«این جلسه زودتر باید برگزار می شد اما در حال حاضر شش ماه است که ما در کمیته داوران هستیم و همه تمرکزمان را روی چینش داوران گذاشته بودیم اما از این به بعد جلسات بیشتری را برگزار خواهیم کرد.»

وی با اشاره به گسترش آموزش داوری در استانها گفت:«هیچ مانعی برای گسترش آموزش داوری فوتبال و فوتسال در استانهای کشور وجود ندارد اما باید مدرسانی که برای آموزش به شهرستانها می روند تست بدهند و پس از قبولی در تست وارد کار آموزش شوند.»

عسگری در پایان گفت:«اگر استانها داوران برگزیده ای دارد در هنگام برگزاری رقابتهایشان به ما اطلاع دهند تا ما ناظران ویژه ای را برای شناسایی این داوران بفرستیم چرا کمیته داوران امسال برای داوران زیر۳۵ سال سمینار برگزار کرد و برای ساماندهی بهترین داوران برنامه دارد.

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/٢۳ساعت ٤:٥۸ ‎ب.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

اسامی داوران قضاوت کننده در هفته نوزدهم رقابتهای لیگ دسته دوم باشگاههای کشور از سوی کمیته داوران اعلام شد. 

چهارشنبه ۲۶/۵/۹۰-ساعت ۲۲:۳۰-هفته نوزدهم

دایتی شیراز-بنیاد مسکن فارس

پژمان رضایی-محسن عالمی-بهروز سهامی-سعید دل انگیز

هومن ساز ماهشهر-کیان کاشان

فرهاد حسنیان-محمد حامد حدیدی-علی کاووسی-مهرداد امیری

 چهارمحال مقاومت-فولاد ماهان نوین

محمد علی ترحمی-مرتضی جانبکلو-مصطفی باقرزاده-سید علی میر عبدالهی

گیتی پسند نوین-عقاب برازجان

امید مصداقی-حمیدرضا اقدامی راغب-علی رشیدی-حمید شمس

سجاد زابل-جهان اسپرت سیرجان

داوود خان احمدی-وحید سلیمانی-محمدرضا خمری-اسماعیل لاکانی

شهرداری نکاء-سایپا اردبیل

محمدغفاری نژاد-میلاد پناهیان-حسنعلی محمد نژاد-حسن موسوی

قارچ ملارد-میلاد تنکابن

سید صادق موسوی-امیر بهنام نقوی-مصطفی کرد-ایمان باستان

ترازپی خراسان شمالی-چورک توس مشهد

حمیدرضا اسدی-بهلول اسحاقی-امید سهرابی-مهدی شجاعت شعار

سایپا کاشان-همیاری اراک

حسین شاهمرادی-رضا وثوقی-مصطفی زمینی-علی مرادیان

بیمه حدیث قزوین-ایتک کرج

سعید عباسی-سید سجاد فتخی-محمدرضا رحمانی-حسن کشاورز

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/٢۳ساعت ٤:٥٦ ‎ب.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

 حسین عسگری درباره قضاوت بازی استقلال و مس کرمان گفت: این بازی صحنه خاصی نداشت و قضاوت در صحنه‌ای که شریفات پیراهنش را از تنش بیرون درآورد برای دادن کارت زرد درست بود. گرفتن چنین کارت زردهایی ممکن است در آینده باعث شود تا بازیکن خوب تیم سه اخطاره شود و از یک بازی حساس محروم شود. بهتر است مربیان به بازیکنان تذکر دهند تا هنگام گل هیجان خود را کنترل کنند و یا به صورتی شادی گل را انجام دهند که اخطار نگیرند.

عسگری درباره درگیری لفظی سرمربی و بازیکن مس گفت: با توجه به اینکه درگیری‌های لفظی در طول بازی رخ داده و مثل اینکه از روی صحنه تلویزیونی قابل لب خوانی است داور می‌بایستی اگر توهین یا ناسزایی شنیده بود با خاطیان برخورد می‌کرد، چرا که در قوانین داوری فرقی نمی‌کند بازیکن با تیم حریف درگیری لفظی پیدا کند یا با اعضای تیم خودی. البته داور بازی شاید در آن لحظه مشغول ثبت گل بوده و متوجه درگیری‌های سرمربی با بازیکن نشده است. داور که نمی‌تواند مثل تصویر تلویزیونی لب خوانی کند.

وی درباره بازی پرسپولیس و شهرداری تبریز گفت: گلی که پرسپولیس توسط علی کریمی به ثمر رساند آفساید بود و کمک داور در این زمینه اشتباه کرد. البته در بازی فجر با داماش براساس گزارش ناظر داوری، کهوری کمک داور اول بازی اشتباه تاثیر گذاری انجام داد و گل سالم فجر سپاسی را آفساید اعلام کرد. صحنه به این ترتیب بود که پرتاب اوت به نفع تیم فجر اعلام شده بود و همانطور که می‌دانید پرتاب اوت آفساید ندارد. هنگامی که مدافعان و مهاجمان برای سرزنی از جای خود بلند شدند، کمک داور تشخیص نداد که مدافع داماش به توپ ضربه زده و احساس کرده مهاجم فجر این کار را انجام داده به همین دلیل پس از اینکه توپ در منطقه آفساید به مهاجم فجر می‌رسد کمک داور پرچم را بالا می‌برد و گل سالم تیم فجر را نمی‌پذیرد. البته تشخیص این صحنه بسیار سخت بوده که آیا مهاجم به توپ ضربه زده یا مدافع حریف. به هر جهت اشتباه تاثیر گذار بود و اگر گل فجر به ثمر می‌رسید بازی یک بر یک مساوی می‌شد.

عسگری در پایان گفت: ما منتظریم فیلم بازی‌های دیگر هم به دست ما برسد، البته در دو بازی تراکتورسازی و شاهین سرمربی شاهین بوشهر؛ حمید درخشان به صورت محترمانه اعلام کرده که یک پنالتی برای تیم گرفته نشده است و همچنین سرمربی تیم مس سرچشمه نیز اعلام کرده در بازی در مقابل ملوان یک پنالتی به اشتباه برای تیم ملوان گرفته شده و منجر به گل اول این تیم شده است. ما منتظریم که فیلم بازی‌ها برسد تا در باره این صحنه قضاوت کنیم و به اعتراض تیم‌ها رسیدگی کنیم. در دیگر بازی‌ها تا آنجایی که ناظران به ما گزارش داده اند صحنه خاصی اتفاق نیفتاده است.

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/٢۳ساعت ٤:٥٤ ‎ب.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

مدیر رسانه ای تیم ملی فوتبال ایران اعلام کرد: براساس اعلام فیفا، سه داور ژاپنی، نخستین دیدار تیم ملی فوتبال ایران در مرحله سوم مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برابر اندونزی را قضاوت خواهند کرد.خسرو والی زاده در این باره به سایت فدراسیون فوتبال گفت: این دیدار ساعت ۲۰ روز جمعه ۱۱ شهریور ماه در ورزشگاه آزادی تهران برگزار خواهد شد.

وی افزود: داور دیدار تیم های ملی ایران و اندونزی “هیرویوشی تاکایاما” است که او را در امر قضاوت، دو هموطنش “آکانه یاگی” و “تاکاهیرو اوکانو” بعنوان کمک های یک و دو یاری خواهند کرد. همچنین داور چهارم این مسابقه “چایا ماهاپاب” از تایلند خواهد بود.

براساس این گزارش، عبدالله یازبک از لبنان ناظر داوری و دیوید پنانو از فیلیپین ناظر بازی دیدار فوق هستند.

تیم ملی فوتبال ایران در این مرحله از مسابقات مقدماتی جام جهانی برزیل در گروه پنج آسیا با تیم های اندونزی، بحرین و قطر قرار گرفته است. یازدهم شهریور همچنین تیم های بحرین و قطر برابرهم قرار می گیرند.

 

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/٢۳ساعت ٤:٥۳ ‎ب.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

دکتر مارکوس مرک آلمانی از سوی فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار فوتبال (IFFHS) به عنوان برترین داور یک دهه اخیر فوتبال جهان برگزیده شد.

مارکوس مرک ۴۹ ساله که تا به حال ۶ بار به عنوان برترین داور سال فوتبال آلمان انتخاب شده و به انجام کارهای خیرخواهانه در هندوستان شهرت دارد، بالاتر از داور شاخصی چون “پی‌یر لوییجی کولینا” به عنوان برترین داور یک دهه اخیر فوتبال جهان معرفی شده است.

فهرست هفت داور برتر فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار فوتبال (IFFHS) به این شرح است:
۱- مارکوس مرک (آلمان)
۲- اسکار خولیان رویز (کلمبیا)
۳- لوبوس میشل (اسلواکی)
۴- خورخه لوییس لاریوندا (اروگوئه)
۵- پی‌یر لوییجی کولینا (ایتالیا)
۶- روبرتو روستی (ایتالیا)
۷- کیم میلتون نیلسن (دانمارک)

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/٢۳ساعت ٤:٥۱ ‎ب.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

پژمان رضایی' گفت: در طول چند سال اخیر همواره در جمع داوران برتر فوتسال کشور قرار داشته ام اما متاسفانه علی رغم این موفقیت ها نتوانستم در لیست بین المللی قرار بگیریم. 
وی افزود: کمیته داوران و هیات فوتبال تلاش کرد تا این اتفاق بیفتد اما واقعیت آن است که این تلاش ها کافی نبود و باید مسوولان ارشد شهرستان و استان از من حمایت می کردند. 
رضایی اظهار داشت: در سایر استانها نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تلاش فراوان داوران خود را حمایت می کنند تا در فهرست داوران بین المللی قرار بگیرند اما مسوولان استان البرز از این موضوع غافل هستند. 
رضایی یادآور شد: اکنون 36 ساله شده ام و عملاً شانسی برای حضور در جمع داوران نخبه و بین المللی ندارم اما امیدوارم مسوولان استان از محمدرضا اکبریان داور حاضر در لیگ برتر فوتبال کشورمان حمایت لازم را داشته باشند تا او بتواند به درجه بین المللی داوری فوتبال دست پیدا کند.

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/۱٩ساعت ۱٠:٥٧ ‎ق.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

 

پیشکسوت و کارشناس داوری فوتبال کشور گفت: ارزشیابی عملکرد داوری در ۲ هفته ابتدایی لیگ دشوار است چراکه داوران باید در شرایط سخت محک بخورند.
محمد فنایی،‌پیشکسوت و کارشناس داوری فوتبال کشورمان :اگر یک نگاه گذرا به داوری در ۲ هفته ابتدایی لیگ برتر داشته باشیم می‌توان تغییرات را احساس کرد و حضور داوران جوان را دید.
وی ادامه داد:‌عملکرد داوری در این ۲ هفته قابل قبول بوده است و شاید دلیل این امر آن باشد که هنوز استرس بین تیم‌ها و هواداران شکل نگرفته است ،‌ارزشیابی داوری در دو هفته اول لیگ کار دشواری است چرا که داوران را باید در شرایط سخت محک زد.
فنایی اظهار داشت:به هر حال فکر می‌کنم این فصل ،‌فصل خوبی برای داوری کشور خواهد بود و به داوری در لیگ یازدهم خیلی خوش بین هستم.

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/۱٩ساعت ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

کارشناس داوری فوتبال ایران گفت: به عقیده من در بازی روز گذشته 17 مرداد تیم های استقلال تهران در مقابل داماش گیلان جهانبازی قضاوت ضعیفی انجام داد.
حمید خوشخوان کارشناس داوری فوتبال ایران اظهار داشت: به عقیده من قضاوت جهانبازی در دیدار استقلال تهران در برابر داماش گیلان ضعیف بود و در صحنه ای که داخل محوطه جریمه ابوذر رحیمی بر روی فرهاد مجیدی مهاجم تیم فوتبال استقلال مرتکب خطا شد جهانبازی داور مسابقه باید این صحنه را پنالتی اعلام می کرد.

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/۱٩ساعت ۱٠:٤۸ ‎ق.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

نایب رییس کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت: قضاوت ها در هفته نخست لیگ یازدهم قابل قبول و راضی کننده بود.

عسگری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار واحد مرکزی خبر افزود: پس از برگزاری هر بازی گزارش ناظران داوری را بررسی کرده ایم و جمع بندی نتایج نشان می دهد در هفته ای که از لیگ یازدهم گذشته اشتباه تأثیرگذار روی نتیجه بازی و یا پنالتی از دست رفته در تصمیمات داوران نبوده است.

او ادامه داد: متأسفانه این برای مربیان و تیم ها یک فرهنگ شده که بلافاصله پس از بازی و بویژه بعد از شکست به تصمیمات داور اعتراض می کنند تا بار مسئولیت خود را کمتر کنند اما از آنان می خواهم با این کار تمرکز داوران را به هم نزنند و اگر اعتراضی دارند بصورت مکتوب به ما ارائه کنند تا بررسی شود.

نایب رییس کمیته داوران با بیان اینکه اگر این روند قضاوت داوران تا پایان لیگ یازدهم ادامه داشته باشد شاهد یک عملکرد بسیار مناسب در این لیگ خواهیم بود افزود: در راستای بهبود شرایط فکری و تمرکزی داوران دستمزد آنان هم از ابتدای لیگ یازدهم افزایش یافته و به عنوان نمونه حقوق داور برای قضاوت در هر بازی از 380 هزار تومان به 500 هزار تومان رسیده است.

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/۱٩ساعت ۱٠:٤٦ ‎ق.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

این بازیها به میزبانی شهرستان بهبهان انجام شد.
تیمهای رامهرمز ، ملاثانی ، شوشتر با دو تیم ، ایذ با دو تیم و بهبهان با دو تیم زیر نظر هیئت استان خوزستان برگذار شد و با قهرمانی شهرستان بهبهان به پایان رسید.
داوران این بازیها:محسن حبیبی،ضیاء عبدالخانی،کورش فرهادی،مصطفی سیاحی،محمد علی صلاحی،ابراهیم پورسلطان،موسی وصال،ایمان غفاری،بهنام کنار کوهی،امیر بنی سعید،رضا کوهبایی،حمید طیب،رضاحیدری،حسین رحمتی،میثم سیفی،عادل کثیر،محمدخنیفر،سعیدشیخی،محمدرضافتحی،باقرپاکروان،اکبرامینی
نظارت این بازیها:استاد هوشنگ فیروزفر 
در اخر تشکر دارم از استاد گودرز مولایی (رئیس کمیته داوران استان خوزستان) که21 نفر داور جوان را به این بازیها فرستاده که در این بازیها قضاوت کرده تا داوران اینده دار استان خوزستان را زیر نظر استاد هوشنگ فیروزفر ارزیابی کند.

جهت دیدن بقیه عکسها به ادامه مطالب مراجعه شود


:ادامه مطلب:
نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/۱٩ساعت ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

هوشنگ نصیرزاده اول خرداد سال ۱۳۳۶ در بهبهان و در محله‌ای به نام پهلوانان متولد شد. پدرش نوه فریدون‌خان قشقایی یکی از خان‌های ایل قشقایی بود اما مادرش بهبهانی بود. فامیلی آنها نصیر بود اما پدر تصمیم گرفت فامیلی نصیرزاده را جایگزین نصیر کند. پدر هوشنگ نصیرزاده نظامی بود و به طور طبیعی حساسیت‌ها و سخت گیری‌های خاص خودش را داشت. پسرها همیشه باید موی سر خود را کوتاه نگه می‌داشتند. صبح زود بیدار می‌شدند و کفش‌های شان برق می‌زد. گفت‌و‌گوی متفاوت قانون با کارشناس صاحب‌نظر داوری در فوتبال ایران را می‌خوانید.

شما خانواده فقیری بودید؟
خانواده پولداری نبودیم اما فقیر هم نبودیم. گاهی پدرم سیگار می‌کشید. من خواهش می‌کردم که این کار را در محیط خانه انجام ندهد به همین دلیل هیچ‌وقت خودم به سمت سیگار یا دخانیات نرفتم. پدرم به خط علاقه داشت. ما سه برادر و ۴ خواهر بودیم و اغلب خط خوبی داشتیم. من اولین فرزند خانواده بودم. پدرم خیلی به من اهمیت می‌داد. یکی از برادرانم الان در کمپانی مرسدس بنز ترکیه کار می‌کند. برادر دیگرم کارمند بانک مسکن است.

بنابراین در جوانی دوران خوشی داشته‌اید؟
خب همین‌طور است. من در دوران جوانی در مسجد سلیمان و بهبهان بودم و آنجا برای استخدام در شرکت نفت به اهواز رفتم. آنجا با همسرم آشنا شدم که کارمند وزارت نیرو بود. سال ۶۵ ماشین نداشتم؛ پیکان یکی از دوستانم را گرفتم. روز اول آشنایی با همسرم کمی از شهر دور شدیم و رفتیم جایی نشستیم؛ ساندیس و کیک خوردیم. اما فراموش کردیم پول ساندیس و کیک را بدهیم. بعد از اینکه خدا به ما فرزند اول داد، با رنویی که تازه خریده بودم به آن فروشگاه رفتم و ماجرا را تعریف کردم و بعد از سه سال پولش را به او دادم. آن آقا بهت زده به من نگاه می‌کرد....

دوره داوری را کجا گذراندید؟
در بهبهان دوره داوری درجه ۳ را گذراندم.شاگرد ممتاز آن کلاس بودم. بعد در اهواز شرایط بهتری را هم پشت سر گذاشتم و آن‌قدر درباره مسایل مربوط به داوری کنجکاو بودم که توانستم جزوه قابل توجهی را در زمینه داوری بنویسم. در پایان آن جزوه نوشتم (هوشنگ نصیرزاده ـ کمیته داوران استان خوزستان)، به این دلیل من را ۲ماه محروم کردند. در هر حال من در سه دوره لیگ قبل از مسابقات لیگ آزادگان قضاوت کردم. سابقه ۷۳۳ قضاوت را در کارنامه‌ام دارم. نه فقط به عنوان داور که بیشتر به عنوان کمک داور کار کردم.

کمک‌داورِ موفقی بودید؟
ویژگی من این بود که پرچم را با دست چپ می‌گرفتم. چون نیمکره چپ مغزی‌ام فعال بود نمی‌توانستم با دست راست پرچم را بگیرم. من مطالعه می‌کردم. چون مطالعات زیادی داشتم. به فدراسیون فوتبال هم درباره مسایل مربوط به داوری جزوه می‌دادم. آن موقع مطالعه احترامی همراه نداشت. به ما می‌گفتند داوران کتابی!

از این حرف‌ها ناراحت می‌شدید؟
اصلاً. برایم مهم نبود. یک روز مسعود عنایت که آن زمان مسول کمیته روابط بین‌الملل بود زنگ زد و گفت که آقای مصطفوی می‌خواهد شما را در لیست کمک داوران بین‌المللی قرار بدهد. من از لحاظ بدنی خیلی خوب بودم. داود نصیری هم در آن دوره استاد داوری بود که گویا من ناخواسته باعث عصبانیت او شده بودم. من کتاب‌ها و مطالبش را نقد می‌کردم. ناراحت می‌شد. آنها هم با من تسویه حساب کردند. موقع ارزیابی تست‌های پزشکی و ورزشی عمداً نمرات من را پایین آورده بود. دلسرد شدم و داوری را کنار گذاشتم؛ رفتم دنبال کار تدریس. برای اولین بار در کشور از تکنولوژی آموزشی استفاده ‌شد. در کلاسی که من مدرس آن بودم خیلی از بزرگان عرصه داوری هم حضور داشتند. همه آنهایی که در آن کلاس بودند به فدراسیون نامه نوشتند و به نوعی از من تقدیر کردند. مرحوم برازنده رئیس کمیته داوران از آن به بعد اکثر کلاس‌های مهم را به من می‌داد. بعد از آن هم در دوره مدیریتی که تحت نظر پل مونی ساموئل برگزار شد شرکت کردم. دادکان و درودگر هم در آن کلاس بودند. حضور در این کلاس باعث شد تا بیشتر به عرصه مدیریتی در فوتبال توجه کنم. به این سمت حرکت کردم که روزی بتوانم مدیریت فوتبال را تدریس کنم. این اتفاق هم بالاخره رخ داد. من در تمام استان ها به جز ایلام، گلستان، اردبیل و قزوین دوره مدیریت فوتبال را تدریس کرده‌ام. من چهار گواهینامه بین المللی در مدیریت تشکیلات فوتبال از فیفا دارم و دو دوره را زیر نظر فیفا در هندوستان و پاکستان گذرانده‌‌ام. یک روز به کفاشیان گفتم: «من می توانم برای شما انواع آیین‌نامه‌ها را بنویسم»، او استقبال کرد. بنابراین به عنوان عضو کمیته تدوین آیین نامه انضباطی هم فعالیت داشتم. البته برخی دوستان در این اساسنامه‌ها دست بردند و آن را تغییر دادند.


چطور؟
ببینید در حال حاضر در آیین نامه انضباطی فوتبال ایران کمتر به جریمه تخلفات فوتبالی دقت شده و بیشتر شیوه رسیدگی مد نظر قرار گرفته است. خب این هم از تخصص افراد دادگستری بود که البته خیلی مسایل دیگر هم هست که به نظرم درباره‌اش حرف نزنم بهتر است.

چرا همیشه دوست دارید بر خلاف نظر دیگر کارشناسان فوتبال اظهار نظر کنید؟
نکته خوبی گفتید. برخی مواقع من متهم می‌شوم که مخالف نظر دیگران حرف می‌زنم.در حالی که به خدا قسم افرادی در این باره حرف می‌زنند که خودشان تخصصی ندارند. من استانداردها را می‌گویم. چون از استانداردها مطلع نیستند خیال می‌کنند من دوست دارم بر خلاف جمع صحبت کنم. من از اینکه نظر آنها با عقیده من تضاد داشته باشد هیچ مشکلی ندارم. اما آنها از اینکه من گاهی با آنها مخالفم عصبانی می‌شوند.

در مقطعی عده‌ای مدعی شدند، شما با برخی باشگاه‌ها ارتباط دارید. این اتهام آن‌قدر سنگین شد که بعضی کارشناسان رقیب، شما را به واسطه‌گری هم متهم کردند. خودتان توضیح می‌دهید؟
بله آنها هر روز یک نفر را متهم می‌کنند که البته این کار ناشی از حسادت است. گفتند با باشگاه‌ها ارتباط دارم. در مقطعی هوشنگ سعادتی بازیکن باشگاه سپاهان مطالباتی از این باشگاه داشت که من به عنوان وکیل حقوقی این بازیکن طبق آیین نامه ۲بار در جلسه کمیته انضباطی حضور پیدا کردم و از او دفاع کردم. بعد در یکی از برنامه‌های ۹۰ وقتی داور در یک بازی که یک طرف آن سپاهان بود ۳ پنالتی علیه این تیم را به اشتباه نگرفته بود. من با توجه به قوانین داوری گفتم داور ۳ پنالتی علیه سپاهان نگرفت است. بلافاصله محمدرضا‌ساکت مصاحبه کرد و به من اتهام دلالی زد. گفت این آقا با آژانس‌های نقل و انتقال در ارتباط است. یعنی آقایان هنوز متوجه نیستند که بازیکنان در فوتبال حرفه‌ای هم طبق حق و حقوقی که دارند می‌توانند برای خود وکیل بگیرند در حالی که اساساً ماهیت کار من همین است. همین الان هم اطلاعاتی در مورد باشگاه‌داری دارم که اساس تدریس من در دوره‌های مدیریت فوتبال است. جالب است بدانید برای خیلی از باشگاه‌ها آیین‌نامه داخلی نوشتم. در برخی موارد برای ارسال به تمام باشگاه‌ها مبلغ بالایی را خودم پرداخت کرده‌ام اما دریغ از یک تشکر خشک و خالی!

خب شما مجبور نبودید این کار را ادامه بدهید. این طور نیست؟
بله من هم اعتراض نکردم. چون دوست دارم به جریان ساختار‌سازی در فوتبال فکر کنم و در این راه قدمی بردارم.

بهترین رئیس کمیته داوران چه کسی بوده؟
بهترین رئیس کمیته داوران هنوز در فوتبال ما به دنیا نیامده. فردی که قرار است ریاست کمیته داوران را بر عهده بگیرد باید بداند تخصص در امور داوری کافی نیست. او باید دوره مدیریت در فوتبال ببیند. اما هر کسی در راس کمیته داوران قرار گرفته به صورت سلیقه‌ای عمل کرده است. ما در تشکیلات داوری کمیته نداریم، فرد داریم. یک نفر تصمیم گرفته و بقیه آن تصمیم را ابلاغ کرده‌اند. عنایت می‌گفت: «آن روز که من بروم با باشگاه‌ها همکاری کنم روز مرگ من است». این اظهار نظر از آن فردی است که بیشترین سفر خارجی را هم در کارنامه‌اش دارد. خب اگر کمی دقت می‌کرد حتما متوجه می‌شد که در دنیای مدرن فوتبال آنهایی که تخصص بالا و بهتری دارند اتفاقا با باشگاه‌ها کار می‌کنند نه فدراسیون‌ها. عنایت همکاری من با باشگاه‌ها را نوعی فساد تلقی می‌کند؛ این تاسف‌برانگیز است. نمی‌دانم این دوستان را چطور متقاعد کنم، چون سطح دانش اینها در فوتبال خیلی ضعیف است. مثلا اگر در فوتبال نظرسنجی می‌کنید نظر اقلیت درست است چون اغلب استانداردها را نمی‌دانند.

اما اگر قرار است با باشگاه‌ها همکاری کنید منطقی نیست که در مورد مسایل داوری با رسانه‌ها صحبت کنید. قبول دارید که این کار شائبه‌هایی را به وجود می‌آورد.
بله، این را قبول دارم که وقتی با باشگاه ها همکاری می‌کنم دیگر حق ندارم درباره داوری بازی‌های آن باشگاه اظهار نظر کنم. این حرف را قبول دارم. یک بار اطلاعیه دادم که نمی‌خواهم درباره داوری اظهار نظر کنم. اما اصرار رسانه‌ها من را تسلیم کرد. البته الان طور دیگری عمل می‌کنم؛ اگر تصمیم داور درست بوده درباره‌اش حرف می‌زنم در غیر این صورت اظهار نظر نمی‌کنم. نمی‌خواهم منتقد داوری باشم.

گفته می شود شما طرفدار استقلال هستید. این موضوع شما را ناراحت می‌کند؟
جواب این اتهام را یک بار به علی دایی دادم. نمی‌دانم دایی این دانش بالا را از کجا آورده است. چون تا جایی که من می‌دانم خود او در استقلال اردبیل بازی کرده است. به دایی هم گفتم شما برو از استقلالی‌ها بپرس که طرفدار من هستند یا نه. الان هم به شما می‌گویم بروید از باشگاه‌هایی که فکر می‌کنید من طرفدارشان هستم بپرسید که طرفدار من هستند یا نه. اتفاقا به من زنگ زدند گفتند عکس‌العمل‌های شما هنگام پخش بازی پرسپولیس و استقلال نشان می‌داد که شما پرسپولیسی هستید. همان برنامه‌ای که من،قطبی و دکتر صدر میهمان برنامه فوتبال برتر بودیم. بعضی‌ها هم برچسب استقلالی بودن به من می‌زنند. جالب اینکه در طول فصل گذشته هم نظری جویباری علیه من مصاحبه کرد و هم علی دایی.

اما این گرایش ها در بین مردم و حتی خود کارشناسان مربیان و خبرنگاران وجود دارد. باور حرف شما کمی سخت است.
ببینید وقتی پدر من فوت کرد، من بیشتر از یک دقیقه گریه نکردم. حالا برای پیروزی یک تیم باشگاهی خوشحالی کنم و بالا و پایین بپرم یا از باختش ناراحت بشوم؟ من ۱۵سال است که برای دیدن هیچ بازی به ورزشگاه نرفته‌ام. اصلا برایم مهم نیست. روحیه من هواداری نیست بعضی از بازیکنان این تیم‌ها بی سواد هستند. من نمی‌توانم طرفدار چنین بازیکنانی باشم. آنها باید طرفدار من باشند من هوادار نیستم.

یعنی هیچ وقت از دیدن هیچ بازی به هیجان نیامده‌اید؟
برد تیم ملی مقابل استرالیا. در آن بازی هیجان زده شدم. به خیابان رفتم. با رنو مرتب بوق می‌زدم.

گویا شما به بخشی از برخوردهای مردم یا رسانه‌ها اعتراض دارید. درست است؟
بله، مردم برای‌شان تخصص مهم نیست تعلق برای آنها بیشتر اهمیت دارد. این اصلا خوب نیست.

اما مردم دوست دارند شما را در نود یا برنامه‌های کارشناسی ببینند.
آنها لطف دارند. من به عنوان کارشناس داوری در نود کار بسیار سختی دارم. آنها خودشان را رقیب کارشناس داوری می‌دانند. بنابراین شما باید بسیار فنی و کارشناسانه درباره صحنه‌ها صحبت کنید تا آن هوادار یا تماشگر تلویزیونی متقاعد شود. خب به من می‌گویند کارشناس چند منظوره. چون آنجا که پای مسایل حقوقی و بخصوص مدیریت و باشگاهداری به میان کشیده می‌شود تازه تخصص من شروع می شود. خب مردم این را می‌پسندند.

شما طرفدار کدام لیگ خارجی هستید؟ کدام تیم خارجی را دوست دارید؟
دو تا دختر دارم که یکی مهندس الکترونیک است و در حال پایان دوره فوق لیسانس مدیریت اجرایی است. دختر دیگرم فناوری اطلاعات خوانده و پسرم ۱۲ سال سن دارد. پسرم را مثل دخترهایم خیلی دوست دارم. می‌خواهم بگویم به جان پسرم من طرفدار هیچ‌ تیمی در هیچ کجای دنیا نیستم.

یعنی اساساً به فوتبال علاقه ندارید؟
اگر احساس کنم رسانه‌ها کاری به من ندارند. شک نکنید دیدن مستند راز بقا را به تماشای یک بازی فوتبال ترجیح می‌دهم. من اساساً هیچ علاقه‌ای به فوتبال ندارم. گاهی در مورد بازی‌های خارجی اظهار نظر می‌کنم برخی از سردبیرها یا خبرنگاران پیامک‌های تندی برایم می‌فرستند. خب این فضای خوبی نیست.

قضاوت‌های مردم چطور بوده است؟
مردم من را دوست دارند. هیچ وقت توهین نشنیدم. اما یک بار در میدان ونک یک ماشین ترمز کرد و گفت: رنگی! حالا سال‌ها است که از این برخورد دلخورم. چون من اساساً طرفدار هیچ تیمی نیستم. همین.

زندگی شخصی هوشنگ نصیرزاده از زبان خودش
هوشنگ نصیرزاده در بخشی از گفت‌و‌گوی خود با قانون به ویژگی‌های جالبی اشاره می‌کند که در زندگی شخصی‌اش همواره به آنها پایبند بوده است. ویژگی‌های مثبت و منفی نصیرزاده از زبان خودش را می‌خوانید.
1- حتما صبحانه می‌خورم.
2- هزینه تلفن همراه من در میاندوره کمتر از ۱۷۵ هزار تومان نیست.
3- برخی از خبرنگاران ایرانسل دارند. وقتی زنگ می‌زنند من می‌گویم اجازه بدهید من به شما زنگ بزنم چون احساس می‌کنم، حقوق خبرنگاران کافی نیست.
4- افراد بالای ۴۵ سال را به سختی می‌توانم تحمل کنم. روحیه من به جوان‌ها می‌خورد تا افراد میانسال یا پیرمردها.
5- برخلاف تصویر تلویزیونی اهل شوخی هستم.
6- نشستن در فرودگاه را دوست دارم.
7- نگاه کردن به ویترین مغازه‌ها را دوست دارم.
8- عاشق پیاده روی‌ هستم.
9- فیلم‌های مستند را خیلی دوست دارم. همین طور بوکس حرفه‌ای و کشتی کج را دوست دارم.
10- فیلم‌های جنایی و پلیسی را دوست دارم.
11- چهارشنبه‌ها تا صبح بیدارم و مطالعه می‌کنم. چون پنج‌شنبه‌ها تعطیلم.
12- از ماشینی که خاکی باشد یا تمیز نباشد تنفر دارم و همیشه ماشینم را تمیز نگه می‌دارم.
13- خیلی سرعت می‌روم. اگر احساس کنم ماشینی می‌خواهد از من سبقت بگیرد پایم را روی پدال گاز بیشتر فشار می‌دهم که موفق به سبقت از من نشود. در ضمن اطلاعات فنی من درباره ماشین خوب است.
14- مسافرت‌های زمینی را دوست دارم. می‌توانم ۲۴ ساعت رانندگی کنم.
15- غذاهای تند را خیلی دوست دارم.
16- اگر از کسی سئوالی بپرسم که دیر به من جواب بدهد عصبانی و کلافه می‌شوم.
17- اگر جایی گدایی ببینم اسکناس‌های درشت به او می‌دهم دیوانه وار خورشت بادنجان را دوست دارم.
18- اس‌ام‌اس باز قهاری هستم. حاضرم با هر کسی که در این زمینه ادعای سرعت در تایپ اس‌ام‌اس دارد، رقابت کنم.
19- در دادن بدهی به افراد خیلی منضبط هستم و کمک کردن به دیگران را دوست دارم.
20- افرادی که زنگ می‌زنند و حرف نمی‌زنند را با عنوان مزاحم در تلفن همراهم ذخیره می‌کنم و دیگر جوابشان را نمی‌دهم. در حال حاضر ۱۱ مزاحم در تلفنم ذخیره است.
21- صبح و ظهر و شب سایت‌ها را می‌خوانم. به اطلاعات پزشکی و حقوقی علاقه دارم.
22- دو سیم کارت دارم؛ یکی مخصوص خانواده و دیگری خط عمومی من به حساب می‌آید هر وقت تلفنم خاموش است به معنی این است که الان خواب هستم و هرکس تلفن من را به هر تعداد جواب ندهد و خودش بعدا به من زنگ نزند آن را بی‌توجهی می ‌دانم و من هم دیگر تلفن او را جواب نمی‌دهم حالا چه کسی است؟ فرقی نمی‌کند.

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/۱٩ساعت ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

کارشناس داوری فوتبال ایران گفت: قضاوت روز گذشته 17 مرداد جهانبازی در دیدار استقلال تهران مقابل داماش گیلان دلچسب به نظر نمی رسید.
پرویز سیار، کارشناس داوری فوتبال ایران اظهار داشت: جهانبازی کارنامه خوب و پرکاری دارد که آن را در قضاوتهای خودش در لیگ دسته یک کشور و در قضاوت‌های خود در لیگ برتر نشان داده است که با تجربه و منطق عمل می کند اما در بازی روز گذشته 17 مرداد قضاوت چندان دلچسبی نداشت به عقیده من جو استادیوم ورزشگاه کمی بر روی وی تاثیرگذاشته بود.

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/۱٩ساعت ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

نایب رئیس کمیته داوران در مورد قضاوتهای هفته دوم لیگ برترگفت: تا آنجایی که گزارش ناظران به من رسیده عملکرد همه داوران در 5 بازی دیشب رضایت بخش بوده چرا که من به ناظران داوری گفته ام پس از پایان هر بازی با من تماس بگیرند و گزارش اجمالی را به من بدهند.
وی درباره شاهین و پیروزی گفت: در این بازی صحنه خاصی نداشت و مظفری زاده بسیار خوب بازی را سوت زد. پس از بازی هم ناظر بازی با من تماس کرد و ابراز رضایت کرد.
عسگری درباره اعتراض شدید یکی از مربیان لیگ برتر در بازی دیشب به تیم داوری گفت: برخورد با اعتراض مربی و کادر به نحوه قضاوت داور بازی در اختیارات داور بازی است و این وظیفه داور است که با هر کس که در زمین بازی رفتار مسئولانه ای ندارد برخورد کند و براساس قانون او را اخراج کند. اگر اعتراض به داوری شخصیت و اقتدار داور را زیر سوال ببرد از سوی هر کسی که باشد باید از زمین بازی اخراج شد.
وی درباره نحوه اعتراض به داوری در طول بازی گفت: داور براساس یک چارچوب مشخص وظیفه دارد تا طوری بازی را مدیریت و قضاوت کند که روح قانون از بین نرود. اعتراض باید محترمانه باشد . نحوه اعتراض مربیان و بازیکنان به داور اگر تبعات جانبی داشته باشد و سکوها را به هم نریزد و الفاظ زشت در آن نباشد باعث خواهد شد تا داور انعطاف نشان بدهد ، چرا که داور هم شرایط بازی و تیم ها را درک می کند.
عسگری در پایان گفت: داور باید در مقابل اعتراضات جدی و قاطع باشد و از فضای بازی تاثیر نپذیرد.

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/۱٩ساعت ۱٠:٢٢ ‎ق.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

تهران - دکتر 'دیوید شیرر' روانشناس ورزشی از دانشگاه 'گلامورگان' انگلیس براین باور است که تمرکز ورزشکاران روی کاری که انجام می دهند برای موفقیت آنها در مسابقات بزرگ حیاتی است.
این روانشناس ورزشی تاکید کرده است که ' تمرکز ' رمز اعتماد به نفس ورزشکاران نسبت به توانایی هایشان و قدرت آنها برای جبران شکست ها و ناکامی ها است . 
وی گفت: ورزشکاران با تمرکز بیشتر می توانند شرایط سخت مسابقات بزرگ را تحمل و برای رسیدن به موفقیت تلاش کنند. 
دکتر شیرر همچنین معتقد است در ورزش های انفرادی، افراد باید بیشتر در لحظه زندگی کنند و اشتباهات کوچکی را که انجام داده اند ، از یاد ببرند. آنها باید روی کاری که باید در همان لحظه انجام بدهند، تمرکز کنند. 
این متخصص روانشناسی ورزشی اظهار داشت: ورزشکاران به طور طبیعی این قابلیت را دارند اما دیگران باید آن را یاد بگیرند. مغز همه افراد قدرت چنین کاری را دارد اما مسئله اینجاست که ورزشکاران باید بدانند چگونه حواس خود را به نکات مثبت جمع و احساساتشان را کنترل کنند. 
وی تاکید کرد : ما در زندگی روزمره خود گاهی با افکار زودگذر و منفی روبرو می شویم که اگر این افکار در یک مسابقه ورزشی مهم مثل مسابقات فینال برای یک ورزشکار رخ بدهد، قطعا روی عملکرد او تاثیر خواهد گذاشت.
دکتر شیرر افزود: چالش های فکری هر فرد نسبت به دیگری فرق می کند. شخصی ممکن است درگیر انگیزه باشد و دیگری دست به گریبان اضطراب. از این رو تاثیری که مسایل مختلف روی عملکرد ورزشکاران می گذارد ، متفاوت است و زیرا افراد مثل همدیگر نیستند. 
این متخصص تاکید کرد : علم روانشناسی هر روز محبوبیت بیشتری در بین ورزشکاران پیدا می کند و بسیاری از ورزشکاران و تیم هایی که قرار است در المپیک بازی کنند، نسبت به رشته های سنتی مثل راگبی و فوتبال، همکاری بیشتری با روانشناسان دارند.
به گفته وی رشته های المپیکی در 15 سال گذشته به دلیل افزایش بودجه ای که داشته اند، علمی تر شده اند و یکی ازاین جنبه های علمی ، استفاده از اصول علم روانشناسی در ورزش است . پیشنهاد میکنم داوران جهت قضاوت های بزرگ همیشه با یک روانشناس در ارتباط باشند و از گرفتن مشاوره بطور مستمر استفاده کنند.

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/۱٥ساعت ٩:۳۸ ‎ق.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

حمید خوشخوان ، کارشناس داوری فوتبال ایران اضهار داشت: در بازی روز گذشته تیم پیروزی تهران و ملوان بندر انزلی ، رفیعی داور بازی قضاوت کم نقص و خوبی داشت و مشکل حادی در داوری او دیده نشد و تنها صحنه مشکوکی که در این بازی مشاهده شد ،زمانی بود که در اواخر بازی مدافع تیم ملوان بندر انزلی با بدن خود علی کریمی را شارژ کرد که به عقیده من باید آن را خطا گرفت و البته با یک بار مشاهده کردن صحنه نمی توان به قطع اشاره کرد که پنالتی بود یا نبود اما باید دقت علم بیشتری را در این صحنه به خرج می داد.
وی تصریح کرد: کمک داوران رفیعی که سخندان و بابک داوری بودند نیز همچون رفیعی کارشان را به خوبی انجام دادند و پرچم های درستی زدند.

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/۱٥ساعت ٩:۳٦ ‎ق.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

کارشناس داوری فوتبال ایران گفت: قهرمانی به هیچ وجه عصبی نیست فقط و فقط می خواهد با بازیکنان جدی برخورد کند.
حمید خوشخوان،کارشناس داوری فوتبال ایران در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران اظهار داشت:به عقیده من قهرمانی در بازی استقلال تهران مقابل تیم فوتبال سپاهان اصفهان قضاوت خوبی را انجام داد و داوری خوب او نشان می دهد که تجربه لازم را کسب کرده است و در همه صحنه ها با توجه به اینکه از آمادگی جسمانی خوبی برخوردار بود حضور پیدا می کرد و ضمن اینکه اخراج اسماعیل شریفات توسط کارت زرد دوم او به درستی صورت پذیرفت و در قضاوت خود خیلی خوب و جدی برخورد می کرد ولی عصبی به نظر نمی رسید زیرا به اعتقاد من داوری که عصبانی باشد به هیچ وجه نمی تواند داوری و قضاوت کند.
وی تصریح کرد: مسعود فرح نیا و حسن کامرانی فر نیز که کمک های قهرمانی در بازی استقلال و سپاهان بودند به خوبی وظایف خود را انجام دادند و در همه صحنه ها خوب ظاهر شدند. خوشخوان خاطرنشان کرد:‌ البته معتقدم که هر گاه داوران با لبخند قضاوت خود را انجام بدهند موفق تر خواهند بود و احساس خوبی را نیز به کمک های خود القاء خواهد کرد.

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/۱٥ساعت ٩:۳٤ ‎ق.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

کارشناس داوری فوتبال ایران گفت: قضاوت قهرمانی بسیار خوب و بی نقص انجام گرفت به خصوص از زمانی که کاهش وزن داشته سرحال تر از قضاوت را انجام می‌ دهد ولی به نحوه کارت دادن او به بازیکنان معترضم.
پرویز سیار کارشناس داوری فوتبال ایران در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: در دقیقه 27 و برای استقلال تهران و سپاهان اصفهان اولین اتفاق داوری صورت گرفت که خطای هند آرش برهانی به دلیل بالا بودن دستانش که جلوی صورتش قرار گرفته بودند و با برخورد توپ به آن ها با وجود اینکه غیر عمدی بود ولی خطا محسوب می‌شود زیرا که دستان بازیکنان باید ماند دونده ها افتاده باشد بود و در ادامه داور با اعتراض هایی کارت زرد را به او نشان داد و هیچ اتفاق خاص دیگری در نیمه اول رخ نداد تا بازی در نیمه دوم آغاز شد و یکی از صحنه های مهم داوری این دیدار گلی بود که آرش برهانی به ثمر رساند، ولی آفساید اعلام شد زیرا در تصویر تلویزیون هنگامیکه توپ به برهانی می‌رسد او حدود نیم متر از بازیکنان حریف جلوتر بوده و با توجه به اینکه کمک داور بازی که کامرانی فر بوده به دقیق واقف بر صحنه بوده و توانست به درستی به قهرمانی کمک بکند که در نتیجه آفساید اعلام گردید در ادامه بازی در دقیقه 78 به جمشیدیان اخطار داده شد اما باید توجه کرد که یک دقیقه قبل از این صحنه توپ در اختیار فرهاد مجیدی بود که در هنگام شوت زدن یکی از حریفان با توجه به اینکه دسترسی به توپ نداشت مچ پای مجیدی را هدف قرار داد و یک ضربه خشن به همراه داشت که به اعتقاد من باید به او کارت می‌داد و یک دقیقه بعد به جمشیدیان اخطار داد که این بازیکن نزدیک پرچم کرنر قرار داشت و با اینکه جلوی چشمان داور بد و از دروازه نیز فاصله داشت و به جمشیدیان اخطار داد اما به بازیکنی که موقعیت شوت مجیدی را که جلوی دروازه بود از او گرفت اخطاری نداد و به جمشیدیان که شرایط بدتری نسبت به او داشت اخطار داد تا بازی به دقیقه 82 رسید که برروی داروازه تیم سپاهان صورت پذیرفت و با حمله اسماعیل شریفات اتفاق افتاد که مدافع حریف پای خود را جلوی پای شریفات قرار داد که با نظر من با اینکه هیچ ضربه ای به شریفات وارد نشد اما به دلیل باز بودن بیش از حد پای مدافع سپاهان و قرار دادن پاهایش جلوی پای اسماعیل شریفات خطا محسوب می‌شد که قهرمانی این صحنه را دایونیگ شریفات اعلام کرد و او یک کارت رزد دارد و به مهمترین صحنه بازی در دقیقه 90 می‌رسیم که اسماعیل شریفات با کارت زرد دوم قهرمانی روبرو شد که با توجه به اینکه شریفات از دستان خودش برای حفظ توپ استفاده کرد مستحق کارت زرد بود که سبب اخراج این بازیکن از زمین مسابقه شد.

وی افزود: نحوه کارت دادن قهرمانی اشتباه است زیرا اگر به یک بازیکن قرار است کارتی داده شود نباید این کارت را داور در میان جمعی از بازیکنان بدهد تا سایر افراد با اشتباه روبرو شوند که داور به کدام بازیکن اخطار داده زیرا دادن اخطار در جمع بازیکنان ممنوع است و باید داوران در این صحنه ها چندگام به عقب بروند و بازیکن خاطی را فرا خوانند و با یک متر فاصله جلوی صورت بازیکن خاطی کارت را نشان بدهند و بلافاصله به او توضیخ بدهند که به چه دلیلی این کارت را دریافت کرده که قهرمانی باید به این نکات توجه کند تا قضاوت های آینده خود را کاملا بی نقص انجام بدهد.
نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/۱٥ساعت ٩:۳٢ ‎ق.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

حیدر شکور کمک داور بازنشسته فوتبال که امروز رسماً از دنیای قضاوت کناره گیری کرد، در این باره به خبرنگار ورزشی برنا گفت: با توجه به اینکه به خاطر شرایط سنی ام دیگر نمی توانستم در مسابقات بین المللی قضاوت کنم، تصمیم گرفتم حتی در بازی های داخلی نیز پرچم نزنم و کناره گیری را امروز در افتتاحیه کلاس داوران اعلام کردم.

وی افزود: قبلا با حسین عسگری در این خصوص صحبت کرده بودم و او در جریان این موضوع بود.

این کمک داور عنوان کرد: 11 سال در لیست بین المللی بودم و 25 سال نیز در مجموع قضاوت کردم. به همین دلیل یکی از سخت ترین تصمیماتی بود که در زندگی‌ام گرفتم.

شکور در پایان گفت: امیدوارم بتوانم تجربیاتم را در اختیار داوران جوان بگذارم. ضمن اینکه قرار است در آزمون مدرسان شرکت کنم و اگر قبول شوم، در آنجا به فعالیت خود ادامه خواهم داد.

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/۱٥ساعت ٩:٢٩ ‎ق.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

 حسین عسگری در مورد داوری دیدارهای شب گذشته اظهار داشت: تا جایی که ناظران به کمیته داوران اطلاعات داده اند در مسابقات شب گذشته مشکلی نبود. البته گزارش بازی های شیراز و مسابقه پرسپولیس و ملوان هنوز به ما نرسیده است.
وی در مورد اظهار نظر منصور ابراهیم‌زاده سرمربی ذوب‌آهن مبنی بر اینکه هر گاه با تیم علی دایی بازی دارد سعید مظفری زاده داور مسابقه است، عنوان کرد: اشکال کار مظفری زاده چه بوده است؟ فصل گذشته اکثر بازی های پرسپولیس را مظفری زاده، ترکی و فغانی سوت زده اند. این چه ربطی به این قضیه دارد که ابراهیم‌زاده گفته است؟
نایب رئیس کمیته داوران ادامه داد: متاسفانه وقتی کسی نتیجه نمی گیرد داستان هایی درست می کنند که در هیچ عطاری نیست و منطقی پشت آن وجود ندارد. من می خواهم بدانم دیشب مگر قضاوت مظفری زاده مشکلی داشت؟ اشکال کار داور چه بود که چنین حرفی زده شده است؟ این داستان ها در هیچ جای دنیا پیش نمی آید. انتخاب داوران بر اساس سیاست کمیته داوران است.

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/۱٢ساعت ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

کارشناس داوری فوتبال کشورمان گفت: داور از اعلام یک ضربه پنالتی مسلم به روی بازیکن پرسپولیس خودداری کرد. 
هوشنگ نصیرزاده ضمن مثبت ارزیابی کردن عملکرد رفیعی در قضاوت بازی پرسپولیس - ملوان، گفت: داور مسابقه در دقیقه 81 یک ضربه پنالتی به روی بازیکن پرسپولیس را اعلام نکرد.
نصیرزاده افزود: در این صحنه مدافع ملوان به شکل واضح علی کریمی را هل داد و داور در قضاوت این صحنه دچار اشتباه شد.

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/۱٢ساعت ۱٢:۱٤ ‎ب.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

 عضو کمیته داوران فدراسیون فوتبال در واکنش به اظهارات رییس باشگاه فولاد گستر تبریز گفت: کمیته داوران مستقل است و تحت فشار سخنان کسی عمل نمی‌کند.

یداله سلیمانی درباره صحبتهای رئیس باشگاه فولاد گستر تبریز مبنی بر همکاری داوران با آن باشگاه در فصل آینده گفت: طبق نظر رئیس و نایب رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال، این کمیته مستقل بوده و به هیچ عنوان تحت تاثیر فشار و سخنان افراد، عمل نخواهد کرد و نسبت به گفته‌های غیرمسئولانه مدیر عامل باشگاه فولاد گستر تبریز در یک برنامه تلویزیونی به مراجع ذیصلاح شکایت خواهد کرد
نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/۳ساعت ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |

 

به گزارش سایت داوران، مسعود مرادی  در مورد اینکه فدراسیون اعلام کرده فقط از روسای سابق کمیته داوران تجلیل کرده و به همین دلیل او به این جلسه تقدیر و تشکر دعوت نشده گفت: من در مراسم نبودم و نمی‌دانم چه افرادی در آن جلسه حضور داشتند. انتظاری هم برای تقدیر و تشکر ندارم زیرا کاری برای داوری کشورم نکرده‌ام که در خور تقدیر باشد. هر کاری که انجام داده‌ام وظیفه‌ام بوده است.

وی در مورد اینکه ظاهرا با اعضای جدید کمیته داوران رابطه خوبی ندارد گفت: به آنها اعلام کرده‌ام هر وقت به من نیاز داشته‌ باشند در خدمت هستم اما انتظاری هم برای تقدیر و تشکر ندارم. این حرفی را که می‌زنم عین واقعیت است. من فقط وظیفه‌ام را انجام داده‌ام.

داور بین المللی بازنشسته کشورمان در مورد اینکه در ابتدای لیگ یازدهم چند داور معروف غایب خواهند بود و ارزیابی او از داوری در فصل آینده چگونه است، گفت: آن طور که شنیده‌ام خداداد افشاریان نیز از داوری خداحافظی کرده و با غیبت چند داور در ابتدای لیگ کار سخت‌تر می‌شود. باید با دلگرم کردن و بها دادن بیشتر به داوران جوان کار داوری فوتبال را پیش برد. البته در لیگ یازدهم داور جدیدی سوت نخواهد زد اما اگر انتظار داریم داوری رو به جلو و پیشرفت باشد همه باید دست به دست هم بدهیم و هر کدام از اهالی داوری و پیشکسوتان با هم متحد و همدل باشند.

مرادی اضافه کرد: در لیگ یازدهم اگر عملکرد داوران در ابتدای مسابقات خوب باشد وضعیت بهتری برای داوری رقم خواهد خورد. من همیشه به داوران ایرانی اعتقاد داشته‌ام و دارم و می‌گویم آنها می‌توانند در مسابقات مهم بین المللی سوت بزنند.

وی در مورد اینکه یدالله سلیمانی حداقل دستمزد منطقی داوران در لیگ یازدهم را یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دانسته، گفت: آن طور که شنیده‌ام دستمزد داوران افزایش داشته اما رقمی که سلیمانی گفته خیلی هم بی‌ربط نیست. بیشتر استرس در فوتبال بر دوش داوران است که رکن اصلی بازی هستند.

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/۱ساعت ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت