داوران فوتبال ایران

آخرین اخبار داوری و اخرین ابلاغ های داوران در لیگ برتر ،یک،دو،سه

رئیس سابق کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت: محسن ترکی تمرکز لازم را برای قضاوت نداشت.

سید رضا غیاثی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در مورد نحوه قضاوت محسن ترکی در دیدار ژاپن و سوریه عنوان کرد:‌ حدود یک ماه قبل محسن ترکی به همراه دیگر داوران ایرانی و آسیایی در کلاس داوران الیت آسیا شرکت کرد و امیدوار بود یکی از داوران کشورهای جنوبی حاشیه خلیج فارس و یا دیگر کشورهای عربی در تست خود مردود شود تا او جایگزین و از داور ذخیره تبدیل به داور اصلی جام ملت‌های آسیا شود.
وی ادامه داد: زمانی که داور سوریه‌ای نتوانست تست بدهد AFC نواف شکرالله داور بحرینی را جایگزین داور سوریه‌ای کرد و در این زمان محسن ترکی که همه آرزوهایش را برباد رفته می‌دید از نظر روانی به هم ریخت و با وجود توداری و اینکه همواره احترام بزرگتر از خود را نگه می‌دارد به ناچار علیه مسعود عنایت رئیس کمیته داوران شدیداً‌ انتقاد کرد.
رئیس سابق کمیته داوران فدراسیون فوتبال تاکید کرد: ترکی به این ترتیب با اعصابی آشفته روانه جام ملت‌های آسیا شد اما در قطر بار دیگر بخت به او روی آورد و خلیل الغمدی داور عربستانی مصدوم شد و AFC به ناچار محسن ترکی را جایگزین او کرد آن هم در شرایطی که ترکی تمرکز خوبی نداشت و اعصاب و روانش به هم ریخته بود. به این ترتیب ترکی با این شرایط روحی و روانی پای به میدان قضاوت در دیدار ژاپن و سوریه گذاشت.

غیاثی با اشاره به این مسابقه که شب گذشته برگزار شد، عنوان کرد: در دقیقه 23 زمانی که توپ ارسالی بازیکنان ژاپنی به روی دروازه سوریه رفت، دروازه‌بان سوریه با مشت دست راستش توپ را دور کرد و با کف دست چپ به صورت بازیکن ژاپنی کوبید به طوری که همه دیدند که بازیکن ژاپنی با صورتی خون‌آلود از زمین بیرون آمد اما برخی و حتی گزارشگر تلویزیونی مسابقه متوجه نشد که چرا بازیکن ژاپنی صورتش خون‌آلود است. درحالی که من در تصاویر به وضوح دیدم که دروازه‌بان سوریه با کف دست چپ به صورت بازیکن ژاپنی کوبید و این یک پنالتی واضح و مسلم برای ژاپن بود که از دید محسن ترکی دور ماند.
غیاثی در ادامه گفت‌وگو با فارس یادآور شد: این اولین و آخرین اشتباه ترکی نبود گل ژاپن نیز در شرایطی به ثمر رسید که یکی از مهاجمان این تیم مرتکب خطای سد شد و اجازه نداد بازیکن سوریه‌ای قبل از زدن گل دفاع را به خوبی انجام دهد به این ترتیب گل ژاپن در شرایط خطا به ثمر رسید که باز هم این حرکت از چشم ترکی دور ماند.

وی در ادامه کارشناسی خود در مورد نحوه قضاوت محسن ترکی گفت: بزرگترین حادثه مسابقه در دقیقه 70 رخ داد آنجا که مهاجمان سوریه در زمین ژاپن خیمه زده بودند. توپ در یک رفت و برگشت به بازیکن سوریه رسید که ابتدا حسن کامرانی‌فر کمک داور ایرانی به نشانه آفساید پرچمش‌ را بالا برد اما محسن ترکی نظر کامرانی‌فر را رد کرد و به او علامت داد که اشتباه کرده است زیرا اعتقاد داشت توپ را مدافعان ژاپن پاس داده‌اند و به همین دلیل نقطه پنالتی را نشان داد و معتقد بود دروازه‌بان ژاپن روی مهاجم سوریه خطا کرده است و دروازه‌بان ژاپن را هم به دلیل آنکه مانع از به ثمر رسیدن یک گل شده بود از زمین اخراج کرد.
غیاثی افزود: در این مورد کارشناسان کشورهای عربی قضاوت ترکی را خوب توصیف می‌کنند و معتقدند این بازیکنان ژاپنی بودند که به بازیکن سوریه پاس دادند اما برخی دیگر نظر کامرانی‌فر را تایید می‌کنند. آنچه که ما از تلویزیون دیدیم این بود که تصمیم کامرانی‌فر درست تر است بنابراین این اختلاف سلیقه و صحنه‌های حساس شب گذشته امروز در جلسه AFC بررسی می‌شود.
غیاثی تاکید کرد: اگر این کمیته در جلسه امروز تصمیم ترکی را درست بداند او قضاوت شجاعانه‌ای داشته اما اگر پرچم کامرانی‌فر تایید شود و تصمیم او درست باشد در این صورت همه معادلات به هم می‌زند و هم پنالتی سوریه و هم اخراج دروازه‌بان ژاپن اشتباه بوده است. در این مورد تصمیم‌گیری بسیار سخت است اما آنچه که ما از تلویزیون دیدیم تصمیم کامرانی‌فر را تایید می‌کنیم. اگر فیلم دیگری از این مسابقه و از زاویه دیگر وجود نداشته باشد که تصمیم ترکی را تایید کند در آن صورت متاسفانه باید بگوئیم که محسن ترکی هم ادامه قضاوت در جام ملت‌های آسیا را و هم قضاوت در جام جهانی آینده را از دست خواهد داد زیرا داوران جام جهانی از درون همین مسابقات جام ملت‌های آسیا انتخاب می‌شوند.

غیاثی در ادامه به فارس گفت: پنالتی هم که در دقیقه ٨١ ترکی برای ژاپن گرفت، به اعتقاد من و سایر کارشناسان پنالتی نبود. ضمن اینکه او در وقت‌های تلف شده به بازیکن سوریه‌ای که یک دقیقه قبل اخطار گرفته بود به دلیل عدم رعایت فاصله کارت زرد دوم را نشان داد و از زمین اخراجش کرد و متاسفانه باید بگویم که در این مورد هم ترکی عجله کرد. او می‌توانست در وقت‌های اضافه از قانون ١٨ نانوشته فوتبال استفاده کند و با مدیریت و تدبیر اخطار دوم را به بازیکن سوریه نشان ندهد.
وی در پایان تاکید کرد: اگر در جلسه امروز کمیته داوران AFC آنچه را که ما دیدیم تایید شود و نظر کامرانی‌فر درست باشد باید بگوئیم ترکی نمره مردودی گرفت ولی در صورتی که فیلم دیگری وجود داشته باشد تا تصمیم محسن ترکی را تایید کند در آن صورت او بالاترین نمره قضاوت را خواهد گرفت.

نوشته شده در ۱۳۸٩/۱٠/٢٤ساعت ۱:٢٥ ‎ب.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت