داوران فوتبال ایران

آخرین اخبار داوری و اخرین ابلاغ های داوران در لیگ برتر ،یک،دو،سه

مسعود عنایت در گفت‌وگو با خبرنگاران ورزشی ،در باره دلایل استعفایش و انتقاداتی که به وی وارد شد، صحبت‌های زیر را انجام داد:

  *دلیل استعفای شما در این برهه زمانی چه بود؟
قبل از شروع فصل من از کفاشیان خواستم استعفا دهم و به او گفتم که اکنون موقع رفتن من است که قبول نکرد و گفت که باید خودم به کارم ادامه دهم اما اکنون بار دیگر شرایط را طوری دیدم که بهتر است بروم و نفر بعدی بیاید.

  *قبول دارید داوری‌های این چند فصل اخیر مشکلاتی را داشت؟
من نمی‌گویم داور‌ها هیچ وقت مشکل نداشته است اما داوری کمترین مشکل را نسبت به دیگر اجزای فوتبال دارد. داوران با کمترین پاداش و حق‌الزحمه کار می‌کنند منتهی اشتباهات دیگر اجزای فوتبال پذیرفته می‌شود اما اشتباهات داوری همیشه مقابل چشم است. هیچ مربی و بازیکن نیست که وقتی بد بازی می‌کند یا بد نتیجه می‌گیرد از تیم‌ عذرخواهی کند. هر گاه می‌برند پیروزی را به حساب خودشان می‌گذارند و هرگاه می‌بازند داور مقصر می‌شود.

* اما این اواخر صدای همه تیم‌ها درآمده بود؟
صدای همه تیم‌ها درآمده چون همه مشکلات خود را به گردن داور می‌اندازند. جنجال‌هایی که برای داوری شد ‌منصفانه نبود. طرف مدیر است . تیمش را نمی‌تواند اداره کند، بازیکنان در تمرین شرکت نمی‌کنند و به همین دلیل سر مسابقه تمرکز لازم را ندارند اما به داوری ایراد می‌گیرند. همین آقای کنگانی از روی سکوها به داخل زمین می‌رود، مشکلات مدیریتی خود را حل نمی‌کند اما به داوری ایراد می‌گیرد. در تمام رقابت‌ها اشتباهات وحشتناک داوری رخ می‌دهد اما در کشورهای اروپایی این همه به داور ایراد نمی‌گیرند. شب گذشته یوونتوس 4 گل از پارما خورد، آیا مربی این تیم از داور ایراد گرفت؟ در بازی سپاهان و پرسپولیس که داور به نفع پرسپولیس سوت زده بود، پرسپولیسی‌ها به داور ایراد می‌گرفتند. من اعتقادی به اینکه معضل و بحران داوری داریم، ندارم. این اشتباهات که پیش می‌آید طبیعی است. چرا کسی نمی‌گوید که در هفته بیستم 9 بازی انجام شد، 4-5 بازی اصلا صحنه داوری نداشت. حتی در برنامه نود فردوسی‌پور از چند بازی نتوانسته بود ایراد داوری پیدا کند. وقتی سالانه 170 بازی برگزار می‌شود، چرا فکر می‌کنید نباید اشتباه داوری رخ دهد؟

* گفته می‌شود به دلیل دیدار مس و ذوب‌آهن استفعا کرده‌اید؟
اصلا چنین چیزی نیست. مگر شماها نمی‌گفتید که داوری مشکل دارد. اکنون من رفتم این گوی و این میدان. حالا هر کسی که می‌خواهید بیاورید تا مشکلات را برطرف کند.

* آقای عنایت سفرهای مکرر شما برای کلاس‌های داوری که از دلایلی بود که باعث می‌شد به شما انتقاد وارد شود؟ ظاهرا این سفرها مانع تمرکز شما از کنترل کمیته داوران شد؟
مگر عهد فتحعلی شاه است که سفر باعث عدم تمرکز شود. وقتی بازی برگزار می‌شود تمام صحنه‌های آن بازی ضبط می‌شود. ما در فدارسیون گروه آنالیز و نظارت داشتیم و بررسی بازی‌ها ربطی به حضور فیزیکی من ندارد. در تمام بازی‌های لیگ برتر ناظر داشتیم. مشکلی که وجود دارد این است که همگی کمیته داوران را با دپارتمان داوری اشتباه می‌گیرید. این دپارتمان داوری است که چیدمان داورها و ابلاغ‌ها را به عهده دارد.

  *شما به عملکرد خود در مدت حضورتان در کمیته داوران چه نمره‌ای می‌دهید؟
من نباید به خودم نمره بدم و دیگران باید در مورد عملکردم قضاوت کنند. اما 5-6 نفری هستند که ناجوانمردانه به داوران ما حمله کردند. من می‌گویم مگر من یک نفر مورد انتقاد آنها نبودم. حالا از این 5-6 نفر یک نفر را به عنوان رئیس کمیته داوران بگذارند تا مشکلات را حل کند. حرف زدن که ملاک نیست.

  *به نظر می رسد رئیس کمیته داوران باید عضو هیات رئیسه فوتبال باشد؟
در بخشنامه که از طرف فیفا آمده چنین چیزی وجود ندارد. برای من جالب است که این مسئله چه ربطی به کارشناسان داوری دارد. مگر نباید فدراسیون فوتبال در این زمینه پاسخگوی فیفا باشد. پس کارشناسان داوری در این وسط چه می‌گویند؟ آنها باید در مورد مسائل فنی داوری و در جهت بهبود داوری صحبت کنند. وگرنه امور اداری فدراسیون به آنها چه ربطی دارد. من از یکی از نمایندگان فیفا در باره همین مسئله سؤال پرسیدم و او جواب داد که هر فدراسیونی اساسنامه دارد و براساس آن می‌تواند تصمیم‌گیری کند. من می‌خواهم این را بگویم که اکنون ما در هیات رئیسه فوتبال اعضایی داریم که نمایندگان باشگاه‌ها هستند و سایر نفرات هم مشغله‌های خود را دارند پس با این حساب اینکه باید رئیس کمیته داوران حتما عضو هیات رئیسه باشد چیز غلطی است و به طور کلی فیفا با کمیته‌ها کاری ندارد. آنها دپارتمان را قبول دارند و معتقدند کمیته نباید در فدراسیون کار کند. اگر می‌خواهیم مدل فیفا را پیاده کنیم باید رئیس دپارتمان داوری را در فدراسیون مستقر کنیم و مسئولیت اجرایی را به عهده کمیته بگذاریم.

*در مدت حضورتان در کمیته داوران آیا با مشکلاتی مثل تماس دلال‌ها یا تحت فشار گذاشتن توسط برخی افراد روبرو بودید؟
در مدت زمانی که من در کمیته بودم کسی جرات نمی‌کرد به من چنین پیشنهاداتی بدهد. یک زمانی بود که رئیس کمیته داوران هر ابلاغی که انجام می‌داد توسط رئیس کمیته فدراسیون وقت جابجا می‌شد اما وقتی من رئیس کمیته داوران شدم همان رئیس فدراسیون سمتش دبیر موقت فدراسیون شد و هیچ یک از ابلاغ‌های من را جابجا نکرد.
* به شما انتقادات زیادی در این مدت وارد شده در این باره چه نظری دارید؟
برای من از همه چیز مهمتر این است که کسانی که انتقاد می‌کنند اول پارادوکس حرفهایشان را حل کنند. یکی از منتقدانم یک بار مصاحبه می‌کرد و گفت عنایت همه کلاس‌های داوری را در ایران برای خودش برمی‌دارد. روز دیگر مصاحبه کرد که چرا عنایت حضور فیزیکی در فدراسیون فوتبال ندارد. یکی دیگر مصاحبه کرد که عنایت هیچ اختیاری از خود ندارد و برای او تصمیم می‌گیرند. روز دیگر همان کارشناس گفت عنایت لجباز و یک‌دنده است و برای خود مشاور نمی‌گیرد. به نظر شما این صحبت‌ها پارادوکس نیست؟ این صحبت‌ها جز خراب کردن نیست.

  *اکنون چه تصمیمی دارید؟
من همیشه در خدمت داوری هستم و هر کسی که مسئول کمیته داوری شود من برای همکاری مشکلی ندارم و مثل بعضی‌ها نیستم که برای گرفتن پول سرپرست باشگاه شوم. کسی که عاشق کار داوری است نباید سراغ کاری دیگری برود. این را هم بگویم که اشتباهات داوری همیشه وجود دارد. مهم این است که بگذارند داوران با تمرکز و آرامش قضاوت کنند. اگر همه فکر می‌کنند ضعف فوتبال این است مطمئن باشند با این شرایط نه تنها کمتر نمی‌شود بلکه بیشتر هم می‌شود. مسابقات لیگ انگلیس گواه این قضیه است که داور تا چه اندازه نیاز به تمرکز دارد. در آنجا فاصله بین زمین و تماشاگران بسیار کم است و برای داورانشان هیچ اتفاقی نمی‌افتد. اما مثلا برای بازی در تبریز که فاصله بین زمین و تماشاگران خیلی زیاد داست داوران ما دچار مشکل می‌شوند. در واقع قضاوت بازی در تبریز از قضاوت بازی در لیگ انگلیس سخت‌تر است.
* از شما خواسته نشده که به کمیته داوران بازگردید؟
نه.صلاح هم نیست که بازگردم.
* حرف پایانی؟
از آقای کفاشیان ممنونم که در این مدت از من حمایت کرد. با وجودی که او ار متهم می‌کنند که فوتبالی نیست اما از همه فوتبالی‌ها بیشتر از ما حمایت می‌کند.

نوشته شده در ۱۳۸٩/۱٠/۱٧ساعت ۳:۱۱ ‎ب.ظ توسط حسین زنده دلی نظرات () |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت