روانشناسی ورزشی

تهران - دکتر 'دیوید شیرر' روانشناس ورزشی از دانشگاه 'گلامورگان' انگلیس براین باور است که تمرکز ورزشکاران روی کاری که انجام می دهند برای موفقیت آنها در مسابقات بزرگ حیاتی است.
این روانشناس ورزشی تاکید کرده است که ' تمرکز ' رمز اعتماد به نفس ورزشکاران نسبت به توانایی هایشان و قدرت آنها برای جبران شکست ها و ناکامی ها است . 
وی گفت: ورزشکاران با تمرکز بیشتر می توانند شرایط سخت مسابقات بزرگ را تحمل و برای رسیدن به موفقیت تلاش کنند. 
دکتر شیرر همچنین معتقد است در ورزش های انفرادی، افراد باید بیشتر در لحظه زندگی کنند و اشتباهات کوچکی را که انجام داده اند ، از یاد ببرند. آنها باید روی کاری که باید در همان لحظه انجام بدهند، تمرکز کنند. 
این متخصص روانشناسی ورزشی اظهار داشت: ورزشکاران به طور طبیعی این قابلیت را دارند اما دیگران باید آن را یاد بگیرند. مغز همه افراد قدرت چنین کاری را دارد اما مسئله اینجاست که ورزشکاران باید بدانند چگونه حواس خود را به نکات مثبت جمع و احساساتشان را کنترل کنند. 
وی تاکید کرد : ما در زندگی روزمره خود گاهی با افکار زودگذر و منفی روبرو می شویم که اگر این افکار در یک مسابقه ورزشی مهم مثل مسابقات فینال برای یک ورزشکار رخ بدهد، قطعا روی عملکرد او تاثیر خواهد گذاشت.
دکتر شیرر افزود: چالش های فکری هر فرد نسبت به دیگری فرق می کند. شخصی ممکن است درگیر انگیزه باشد و دیگری دست به گریبان اضطراب. از این رو تاثیری که مسایل مختلف روی عملکرد ورزشکاران می گذارد ، متفاوت است و زیرا افراد مثل همدیگر نیستند. 
این متخصص تاکید کرد : علم روانشناسی هر روز محبوبیت بیشتری در بین ورزشکاران پیدا می کند و بسیاری از ورزشکاران و تیم هایی که قرار است در المپیک بازی کنند، نسبت به رشته های سنتی مثل راگبی و فوتبال، همکاری بیشتری با روانشناسان دارند.
به گفته وی رشته های المپیکی در 15 سال گذشته به دلیل افزایش بودجه ای که داشته اند، علمی تر شده اند و یکی ازاین جنبه های علمی ، استفاده از اصول علم روانشناسی در ورزش است . پیشنهاد میکنم داوران جهت قضاوت های بزرگ همیشه با یک روانشناس در ارتباط باشند و از گرفتن مشاوره بطور مستمر استفاده کنند.

/ 0 نظر / 17 بازدید