داوران فوتبال مثل گوشت قربونی!

"گوشت قربونی" عزا و عروسی که می گویند همین داورها هستند که تحت هر شرایطی باید سر آنها بریده شود.
واقعا این جامعه فوتبالی به این داوران چه داده که از آنها اینقدر انتظار دارد؟! مگر اصلا آنها چند درصد از فوتبال ما عقب هستند؟! مگر اشتباهات داوری به نفع و یا به ضرر فقط یک تیم است که این همه هیاهو علیه آنها به راه انداخته ایم؟!
در همه کنفرانسهای خبری پس از مسابقه، یک پای ثابت حرفها و سخنها، همین قشر بی دفاع هستند. قشری که همیشه سیبل اند و همیشه آنها گناه کارند مگر آنکه خلافش ثابت شود!
این چه رسمی است که در فوتبال ما باب شده است: «داور تیم ما را نابود کرد ... داور امروز فاجعه بود ... تیم من به داور باخت ... داور ... داور ... داور ...» اگر داوران نبودند، مدیران، مربیان، بازیکنان، هواداران و حتی ما رسانه ای ها گناه ها را بر گردن کی می انداختیم؟!
یقینا بالاترین حد فوتبال دنیا، رقابتهای جام جهانی است و در همین جام جهانی اخیر بود که کمک داور توپ فرانک لمپارد را که به اندازه یک پا داخل گل شده بود، ندید ولی آیا فوتبال انگلیس و مربی بزرگی چون فابیو کاپلو جنجال به پا کرد؟
انگلیس در این جام جهانی 2010 آنقدر بد بود که هیچکس از این کشور و از این تیم به خود اجازه نداد به صراحت بگوید اگر آن توپ را گل می گرفتند شاید روند بازی عوض می شد و انگلیس با 4 گل به آلمان رقیب همیشگی این تیم نمی باخت.
چرا اصلا به زمان دور برویم همین یکماه پیش مگر داور پنالتی صد در صد چلسی را مقابل منچستریونایتد در لیگ قهرمانان اروپا نادیده نگرفت؟! جز آن بود که کارلو آنچلوتی به یک اظهار نظر ساده بسنده کرد و باخت را پذیرفت؟!
یا وقتی ژوزه مورینیو با آن شدت و حدت به داور بازی رئال و بارسا حمله کرد و حتی یوفا را هم متهم ساخت، مگر مربیان بزرگی چون اوتمار هیتسفلد او را گستاخ نخوانند و یوفا محرومیت 5 جلسه ای برایش در نظر نگرفت؟!
پس این چه بساطی است که در این فوتبال راه انداخته ایم؟! هیچ احدی را در این فوتبال پیدا نمی کنید که بگوید داور اشتباه ندارد چون در تمام فوتبال جهان این اشتباهات هست اما دلیلی است آیا بر اینکه به آنها بی احترامی کنیم؟!
کجاییم و به کجا می رویم؟! تیمی که ضعیف است چطور به خود حق می دهد که باخت خود را بر گردن داور بیاندازد؟! اصلا قصد نداریم منکر اشتباهات داوری بشویم ولی این ورزش نامش فوتبال است و یکی از قواعد آن اشتباهات داوری و پذیرش این اشتباهات است. اگر تاب و تحمل آنها را ندارید از فوتبال بروید به همین راحتی.
متاسفانه کمیت فرهنگ فوتبال ایران به شدت لنگ است و این لنگی هر روز باعث تنش می شود مثل آنچه در تبریز (بازی تراکتورسازی - سایپا) رخ داد یا در تهران (بازی تیمهای فوتبالب نفت - ذوب آهن) و ...
اینکه چه زمان این کمیت از لنگی در می آید فقط خدا می داند.

 

/ 0 نظر / 14 بازدید